Kehribar Nedir? Kehribar Testleri

 

 

Kehribar nedir? Kehribarın faydaları neledir? Kehribar taşlarının özellikleri nelerdir? Kehribar Türkiye’de hangi bölgelerden  çıkmaktadır. Kehribarın sağlığa faydaları nelerdir? Gerçek kehribar testleri nasıl yapılmaktadır.? Kehribar Ne Demektir?

       Kehribar dediğimizde 2 tür kehribar vardır; 1: damla kehribar 2: sıkma kehribar. Kehribarın ana maddesi reçinedir. Dünya genelinde isimleri şöyledir; damla kehribar (amber), sıkma kehribara da (bagalite amber) denir. Diğer söylenen isimler dilden dile halk arasında kullanılan tabirlerdir. Örneğin; en çok kullanılan tabirlerden Ateş kehribar, Osmanlı sıkma kehribar, Zar kehribar v.b.).gibi isimler sayılabilmektedir. Damla kehribar en az 25 milyon ila 50 milyon yıl önce kayın, ardıç ve çam gibi iri gövdeli ağaçların yara aldığında yada kırıldığında kendini iyileştirmek için salgıladığı sıvının yani reçinenin toprağa karışması ile üzerinden 25 -30 milyon yıl geçmesinden sonra fosil olmasıdır. Bu fosil olan taşlar günümüzde topraktan bataklıktan birde denizden çıkmaktadır. Topraktan kazı yapılarakta çıkar kömür gibi. Birde sondaj vurulup su basılarak çıkarılır. Bu taşlar bizim ülkemizden fosil olarak çıkmaz. Son dönemlerde Bayburt tarafında bulunan sadece reçinesidir fosılleşmemiş halidir.

     Kehribarın üzerine yapışan sinek ve böcekler reçine tarafından hapsedilerek bu kehribarlarların içerisinde canlının taşlaşmasına ve sinek fosilli damla kehribarın oluşmasına neden olmaktadır. Fosilli kehribar olarak anılan bu tarz oluşumlar normallerine göre kehribara daha fazla değer katmaktadır. Ayrıca kehribarın toprağa dökülmesi sonucu bitki ve toprak karışımı ile toprak fosilli, yaprak fosilli, kehribarlar oluşmaktadır.,

     Dünya üzerinde damla Rusya, Litvanya, Ukrayna, Kaliningrad, Doğu Almanya, Baltık denizi gibi ülkelerden çıktığı bilinmektedir. Kendine has sarı rengi  damla kehribarın ayrıca nadir olarak cıkan  mavi ve yeşil olanı vardır. Bunlarda Dominik Cumhuriyeti, Meksika gibi ülkelerden çıkar. Bu mavi kehribar özelliği volkanik küllerin olduğu bölgelerden çıkmasıdır, Siyah zemine konulduğunda mavi rengi gözle görmek mümkündür.. Dünya genelinde en kıymetli damla olarak gereçer ve ismi "blue amber" diye bilinir.

     Damla kehribarın özelliği: yakılırsa is çıkarır, çam kokmaz balata yanığı gibi bir koku verir. Sadece taş sürtünme yöntemiyle ısıtılırsa hafif çam kokusu vermektedir. Elde ve sürtünme sonucu alınan koku yoğunluğu çıkarılan bölgeye göre değişir.. En yoğun koku Kaliningrat damlada görülmektedir. Birde tesbih yapımında kesilirken yoğun koku alınır. Halk arasında yayın olan damla kehribarın kesinlikle yakılarak test edilmesi çok yanlıştır.

Sıkma kehribarınn doğuşu  "Bakelite Amber" adından da anlaşılacağı gibi bulan kişinin ismidir Bakelite diye Belçikalı olan Almanya'da yaşayan bir kişidir. Bulunuşu hikayesi : 1902 yılına dek plastik yokmuştu ve ampul yeni icaat edilmiş, ampulün duyu porselenmiş pahalı bir materyal olan porselenin yerini alıcak ayni zamanda ısıya dayanıklı olucak çünkü ampul yeni bulunduğu için çok ısı veriyor malzemede yanıyor. Burada Bakelite devreye giriyor ve fosil olan amberi alıp fenol ve fenolformaldehit olan alkollerle karışım yapıp reaksiyone ediyor ortaya sıkma kehribar çıkıyor. Rengi ilk yapıldığında sarı olan sıkma kehribar sonraları ev eşlerı yapımında  telefon ve radyo imalatında kullanılıyor Kullanım alanı rahat sekil alabılmesı nedenıyle hızla genişlemekte ve  şemsiye sapı, ayakkabı topuğu, çekmece kulpu vs. eşyalarda kehribar dönemi başlamış olmaktadır. Zaman geçtikçe içerisindeki fenolden dolayı renk değiştirip koyulaşıyor önceki halini görüp alan insanlar itiraz edip şikayetçi oluyor. Sarı şemsiye sapıda zamanla sap kırmızı oluyor, fabrika zarar etmeye başlıyarak üretimi zayıflatıyor. Tüm  bu gelimeler sırasında Osmanlı halkı bu malzemeden tesbih yapmaya başlıyor. Osmanlı halkı bu tesbihlere bayılıyor çünkü elde hoş bir koku bırakmasının yanında tesbih çektikçe renk değiştirerek koyulaşıyor.

Kehribarın üzerine yapışan sinek ve böcekler reçine tarafından hapsedilerek bu kehribarlar ile taşlaşmasına neden olmaktadır. Fosilli kehribar olarak anılan bu tarz oluşumlar normallerine göre kehribara daha fazla değer katmaktadır. Ayrıca kehribarın toprağa dökülmesi sonucu bitki ve toprak karışımı ile fosıllı kehribarlar oluşmaktadır.,

Bu malzemeyi yakarak kesinlikle test etmek doğru değil fakat malzeme yakıldığında balata yanığına benzer koku veriyor

 

E-Bülten Abone Ol

En son haberler, bildirimler ve daha fazla tasarım için kaydolun

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.
Yukarı